Pije se víc než dřív, osvěta je nutná, shodují se rodičeČR

Praha, 11. prosince 2013 – Alkohol se dnes pije jednoznačně víc než v době našich rodičů, domnívá se přes 50 % respondentů ankety Fóra Pijte s rozumem, která zkoumala fungování rodinné osvěty v oblasti zneužívání alkoholu. Většina rodičů si také myslí, že protialkoholová prevence by měla být i součástí školní výuky, byť jen část z nich považuje alkohol za srovnatelnou hrozbu jako drogy, proti nimž je prevence v současnosti široce rozšířená.

 

Jsou dnešní dospělí zodpovědnější než jejich rodiče?

Kulturní návyky se s postupem let vyvíjejí. Například kouření v přítomnosti dětí je dnes vnímáno podstatně negativněji, než tomu bylo v osmdesátých letech. Funguje však podobný trend v oblasti alkoholu?

 

Fórum Pijte s rozumem, které provozuje česká Unie výrobců a dovozců lihovin, se odpověď na tuto otázku pokusilo zjistit. Fórum prostřednictvím ankety zkoumalo, zdali současní rodiče se svými dětmi mluví o alkoholu častěji než jejich rodiče a zdali se jim snaží vysvětlit, jaký způsob konzumace alkoholu je nežádoucí.

 

 „Cílem bylo jednoduše zjistit, zdali dnešní dospělí přistupují k protialkoholové osvětě zodpovědněji než předchozí generace,“ vysvětluje Vladimír Darebník, viceprezident Unie výrobců a dovozců lihovin České republiky a provozní ředitel Jan Becher - Karlovarská Becherovka. Z ankety mimo jiné vyplynulo, že podle většiny současných rodičů pije jejich generace více než generace jejich rodičů. Na tomto tvrzení se shodlo 60 % oslovených žen a 50 % oslovených mužů.

 

Překvapivé je zjištění, že stále existuje poměrně velké množství rodin, kde téma alkoholu vůbec nepřijde na přetřes. Zatímco ve starší generaci šlo podle odpovědí současných rodin o 25 % domácností, dnes se jedná o 15 %. Více

Admin ; Přečteno: 16285 x