Řidiči
černá šipka
Proč se alkoholu za volantem vyhýbat

Proč se alkoholu

za volantem vyhýbat

Proč se alkoholu za volantem vyhýbat
šipka
Riziko úmrtí za volantem je pro řidiče s alkoholem v krvi minimálně 11x vyšší než pro řidiče,  který alkohol nepožil. S alkoholem roste sebevědomí a mnohý řidič pod jeho vlivem přecení vlastní řidičské umění.
šipka
Takový řidič má tendenci riskovat, neodhaduje správně vzdálenost a dělá mu problém rozeznat pohybující se světla. Ač si říká motorista, je pod vlivem alkoholu nemotorný a hlavně, má zpomalené reakce. Řízení v  opilosti tedy rozhodně nemůžeme doporučit.
Vliv alkoholu na mozek

vliv alkoholu

na mozek

Už v malém množství jsou patrné zpomalovací účinky alkoholu na rychlost reakcí, koordinaci pohybů, úsudek a rozhodování.
Vliv alkoholu na mozek

Alkohol pokřivuje schopnost vnímání a sebekontroly a několikanásobně prodlužuje reakční dobu!

Neriskujte! Ještě půl hodiny poté, co si dáte jedno pivo, je obvyklá hladina alkoholu v krvi zhruba 0,5 promile, u žen se alkohol z krve odbourává ještě pomaleji.

Rychlost odbourávání alkoholu přitom nezáleží jen na pohlaví, ale také na tom, zda je člověk unavený, hladový, nevyspalý, nemocný atd. To vše dobu odbourávání prodlužuje.

Při 50 km rychlosti je brzdná dráha 14 metrů. A to hovoříme o suché vozovce. Každá vteřina navíc prodlužuje brzdnou dráhu o dalších 14 metrů, což je v případě střetu s chodcem či jiným dopravním prostředkem vzdálenost smrtelně nebezpečná.

Pozor, už po dvou pivech dochází ke znatelnému prodloužení reakční doby. Zhoršuje se prostorové vidění, zužuje se zorné pole a snižuje pozornost. S hladinou alkoholu nad 0,5 promile se pravděpodobnost havárie zvyšuje až 130krát proti střízlivému stavu.

černá šipka
Proč se alkoholu za volantem vyhýbat

komu to trvá déle?

S delší dobou potřebnou pro odbourání alkoholu musí počítat především ženy a lidé vyššího věku, lidé trpící některým z onemocnění jater či uživatelé některých druhů léků.

černá šipka
Proč se alkoholu za volantem vyhýbat

Co z toho plyne?

Po pátečním večírku s několika pivy a panáky, raději celou sobotu nesedejte za volant.

Zbytkový alkohol

zbytkový

alkohol

Velkým nebezpečím je rovněž tzv. zbytkáč. Mnoho lidí si myslí, že se po prohýřeném večeru vyspí, a pak s klidným svědomím usednou za volant. Neuvědomují si, že v krvi mají ještě zbytkový alkohol.

Dotazník

Už víš o alkoholu dost? Ukaž, jak jsi na tom se znalostmi.
dotazník ikona