Blog

FESTIVALOVÁ TROJKOMBINACE

Na letních hudebních festivalech platí více než jinde rada „Pij s rozumem“. Byla by škoda zkazit si festival, na který se člověk těší celý rok, kvůli dehydrataci, úžehu nebo opici.
3 minuty čtení

January 14, 2016

Trojkombinace vysokých teplot, pobytu na slunci a přemíry alkoholu má jednoho společného jmenovatele – dehydrataci. V horkém letním počasí je proto potřeba alkohol prokládat dostatečným množstvím vody. Přestože v parných dnech nemáme tolik chuť k jídlu, neměli bychom zapomínat na poučku našich rodičů, nepít na lačný žaludek. Mezi probíhajícími koncerty si dopřejme „něco k snědku“. To vše zmírní účinky alkoholu a vy vydržíte déle v dobré náladě a nezaspíte ty nejlepší koncerty a interprety.

Prokládání alkoholu vodou Vám navíc ušetří starosti s kocovinou a bolestí hlavy. Prohýřená festivalová noc možná stojí za hřích, avšak následná kocovina Vás může o hezké zážitky připravit. Chcete si přeci koncerty užít, a ne je protrpět s bolehlavem.

A co vše se může přihodit na letním hudebním festivalu, pokud to lidově řečeno „přeženeme“? Největší riziko při nadměrném pití alkoholu, je možná překvapivě úraz. Koordinace pohybů vázne, ztrácí se rovnováha a přeceňujeme svoje možnosti.

Vážnou hrozbou je také otrava alkoholem. Setkáte-li se na festivalu s člověkem, jevícím známky otravy alkoholem, začněte ihned jednat, ale nepropadejte panice. K tomu abychom pomohli, postačí pár jednoduchých úkonů:

· Vyvolejte zvracení, alkohol nebude mít možnost vstřebat se do krve

· Otočte jej do stabilizované polohy na bok, aby při opakovaném zvracení nedošlo k ucpání dýchacích cest

· Doplňte cukr, protože nadměrná konzumace alkoholu s sebou nese hypoglykemický efekt a při kriticky nízké hladině krevního cukru hrozí otoky mozku

· Neustále kontrolujte průchodnost dýchacích cest, především proto, aby nedošlo k udušení vlastními zvratky

· Kontrolujte dech i puls, při otravě je dýchání mělké a zpomalené a v extrémním případě může dojít i k zástavě

· Vyhledejte záchrannou pomoc, na festivalech je zpravidla přítomná sanitka nebo zdravotní stanoviště

Zajímavost

V horkém letním počasí je proto potřeba alkohol prokládat dostatečným množstvím vody.

šipka
pijsrozumem.cz logo
Líbil se ti tento článek? Sdílej ho!