FAQ

Nejčastější otázky a odpovědi o alkoholu

Nejčastější otázky a odpovědi o alkoholu

Je bezpečné pít malé dávky alkoholu v těhotenství?

Je velmi obtížné určit, jaká dávka alkoholu je „bezpečná“. Lékaři doporučují, vyhnout se alkoholu úplně.

Červené víno a vyvolání porodu?

Vyvolání porodu pomocí pití červeného vína je známá babská rada. Ovšem jestli je účinná nelze s jistotou říct. O příchodu na svět si nakonec dítě rozhodne samo. Lékaři ženám nedoporučují, aby si porod jakkoliv vyvolávaly samy doma.

Jak vyléčit kocovinu?

Kocovinu bohužel nelze jen tak vyléčit, ale můžeme zmírnit její příznaky. Jako pomocník při kocovině nám poslouží spánek, procházka na čerstvém vzduchu, vitamin C a B, dostatek čisté neperlivé vody.

Jaký je rozdíl mezi tvrdým a měkkým alkoholem?

Alkohol je ve všech typech alkoholických nápojů stejný, liší se pouze v koncentraci. Neexistuje nic jako „měkký“ a „tvrdý“alkohol.

Jaké je povolené množství alkoholu za volantem?

Současná právní úprava v České republice je ve vztahu k řízení pod vlivem alkoholu striktní. Uplatňuje se nulová tolerance alkoholu!

Co dělat, když vidíte opilého usedat za volant?

Rozhodně doporučujeme zareagovat razantně, pokud se jedná o někoho, koho znáte. Je dobré dotyčnému vysvětlit, že jeho úsudek je alkoholem značně ovlivněn. A to i v případě, že jde o zcela neznámého člověka. Je nutné si uvědomit, že následkem jeho řízení pod vlivem alkoholu by mohlo dojít k vážným nehodám.

Jak je to s nealkoholickým pivem? Je možné, že pokud jich vypiji víc „nadýchám“?

Nealkoholická piva obsahují jen velmi malé množství alkoholu, proto je tedy takřka nemožné naměřit jej z dechu či krve.

Co zpomaluje vstřebávání alkoholu?

Vstřebávání alkoholu může v malé míře ovlivnit několik faktorů, jako je užívání jistých druhů léků nebo některé z onemocnění jater. Samozřejmě je také třeba myslet na to, že čím je organismus starší, tím pomaleji se alkohol v těle vstřebává. V tomto případě rozhodně doporučujeme vždy dostatečný odstup od jakékoliv obsluhy dopravních prostředků.

Jak rychleji spálit alkohol?

Rozhodně není možné jakýmkoliv způsobem alkohol spálit rychleji. Veškeré „babské rady” jsou v tomto případě zcela smyšlené. Každý organismus vstřebává alkohol jinak, ale rozhodně neexistuje nic, co by dokázalo jeho odbourávání urychlit. I v případě, že vypijete litr vody, dáte si mastnou polévku nebo budete celé ráno běhat kolem bloku, spalování alkoholu neurychlíte. Tím pádem ani neklesne rychleji hladina alkoholu v krvi. Nicméně ředění alkoholu v krvi můžete podpořit dostatečným množstvím vody v organismu.

Je možné jakkoliv ovlivnit výsledek dechové zkoušky?

NE! Navzdory pověrám o cucání kovové mince, citronu nebo česneku, pojídání pasty nebo kloktání ústní vodou před dechovou zkouškou, vám nic z těchto „zaručených rad“ rozhodně nepomůže. Jedině čas.

FAQ

nenašel jsi, co tě zajímá?

Kontaktuj nás napřímo nebo prostřednictvím poradny.
šipka
šipka