Blog

I V ZIMĚ PIJTE S ROZUMEM

V zimě pijeme na zahřátí i na oslavu, příležitostí je k tomu dost. Pro někoho například neexistuje lépe strávený Silvestr než s partou přátel na zasněžené horské chatě. Kolem pití alkoholu v zimě se točí spousta mýtů – například ten, že alkohol vnitřně zahřeje a tělu se tak mrazu snáze vzdoruje. Omyl!
3 minuty čtení

January 15, 2019

Alkohol totiž rozšiřuje cévy a póry na pokožce, tím člověk snadněji ztrácí teplo a snadno prochladne. To při dlouhodobém pobytu venku na mrazu není zrovna dvakrát bezpečné. Stačí nešikovně šlápnout či zakopnout a tělo se poroučí k zemi. Zatímco letní noci jsou k opilcům milosrdné, ty zimní nikoliv. A na horách může být mrazivé počasí v kombinaci s těžko průchodným terénem a alkoholem v krvi opravdu životu nebezpečné.

Na horský výšlap se vydejte až s čistou hlavou

Pár drinků dokáže uvolnit a odbourat zábrany, s jejich přibývajícím počtem však klesá soudnost. A to pak vznikají v partě nápady, nad kterými za střízliva nezbývá než kroutit hlavou. Třeba ten vydat se na noční bojovku do neznámých končin. Výprava mrazivou nocí může v tom lepším případě skončit podchlazením, v horším případě smrtí. Ztratit se v hlubokém lese není jediné nebezpečí, které nás může během zimních radovánek potkat. Někoho třeba napadne trochu se provětrat a skočit do sněhové závěje. Ve tmě a s pár promile těžko odhadne, co vše se pod ní skrývá a místo měkkého přistání do sněhové peřiny upadne na nářadí či betonovou dlažbu zapadanou sněhem.

V mrazivém počasí můžete ochutnat teplý grog nebo vánoční punč, nedoporučuje se však konzumovat více než jednu jednotku alkoholu. A pokud máte chuť se napít trochu více, počkejte s tím až do vyhřáté chaty. Při přechodu ze zimy do tepla alkohol skutečně tělo na krátkou dobu prohřeje, pomůže mu dostat se na optimální teplotu. Ven pak už raději nechoďte.

Podtrženo, sečteno: V zimě nikdy pod vlivem nechoď z horské chaty ven.

Zajímavost

Alkohol v zimě nezahřeje! Naopak hrozí prochladnutí.

šipka
pijsrozumem.cz logo
Líbil se ti tento článek? Sdílej ho!