Blog

TÉMĚŘ TŘI ČTVRTINY MLADÝCH ŽEN PIJÍ „NA POHODU“ A „NA ZDRAVÍ“, ALE TŘETINA ODCHÁZÍ ZE ZÁBAVY AŽ NAD RÁNEM

Páteční a sobotní večery tráví více než polovina žen ve věku 18-25 let doma s rodinou či přáteli. Bez ohledu na to, zda jsou doma, na zábavě nebo si jen tak zajdou někam sednout s přáteli, dají si rády nějakou tu skleničku alkoholu. Většina oslovených žen (70 %) uvádí, že pije tzv. na pohodu a na zdraví, zároveň ale čtvrtina mladých žen nepozná, kdy má dost. Vyplývá to z průzkumu Pij s rozumem na sociálních sítích.
4 minuty čtení

June 21, 2018

Fórum Pij s rozumem v rámci svých preventivních aktivit oslovilo na Facebooku mladé ženy ve věku 18–25 let, aby je přimělo zamyslet se nad tím, jakou roli v jejich životech hraje alkohol. Zábavnou formou je upozornilo na rizika spojená s nadměrnou konzumací alkoholu. Vyplnění krátkého obrázkového kvízu jim nabídlo odpověď na otázku „Jak dopadne tvůj večer? Pro více než polovinu to bylo bez následků. Výsledky průzkumu ukazují, že negativní mínění o mladé generaci, která používá alkohol bez jakýchkoliv zábran, je nepravdivé, i když výzkum nabízí mnoho podnětů k zamyšlení.

Pijí s rozumem? Tak napůl

Zhruba polovina dívek svůj večer doprovází alkoholem v rozumné míře, několik skleniček. Třetina nepije vůbec. Oproti tomu necelých třináct procent dívek otevřeně přiznává, že pije, dokud může. „Necelých deset procent dívek alkohol konzumuje s úmyslem se opít, což je velmi destruktivní přístup.  Většina mladých dívek ale alkohol vnímá jako společníka, který v partě pomáhá vytvářet dobrou náladu. Pijí takzvaně na pohodu, nebo oslavují drobné úspěchy,“komentuje výsledky průzkumu Vladimír Darebník, koordinátor preventivních programů Unie výrobců a dovozců lihovin.

V průběhu konzumace alkoholu však řada dívek nepozná, kdy má dost. Téměř 40 procent končí s pitím až při zhoršené koordinaci pohybů, čtvrtina respondentek vůbec nesleduje „svoji míru“ a snaží se buď držet krok s ostatními, případně jim pomyslná stopka chybí úplně. Své limity zná jen necelá čtvrtina dotázaných.

Necelé dvě třetiny mladých žen se ze zábavy vrací před půlnocí, nebo společně s první kamarádkou, naopak více než třetina jich odchází z podniků až se zavíračkou, případně nad ránem.

Průzkum ukazuje, že mladé dívky mají představu o rozumné konzumaci alkoholu a nechtějí se programově opíjet. V praxi ovšem málo sledují nebo těžko rozpoznávají, jaké účinky na ně alkohol má. Vedle toho je zde však určité procento mladých dívek, u kterých bych jejich množství a způsob konzumace označil za rizikové. Věřím, že se nám prostřednictvím i našich preventivních programů podaří jejich vztah k alkoholu a zejména jeho nadměrné konzumaci přehodnotit,“ uzavřel Vladimír Darebník.

Zajímavost

Téměř 40 % žen končí s pitím až při zhoršené koordinaci pohybů.

šipka
pijsrozumem.cz logo
Líbil se ti tento článek? Sdílej ho!