Blog

OPILOST NA VÁNOČNÍM VEČÍRKU MŮŽE SKONČIT ZTRÁTOU RESPEKTU V OČÍCH PODŘÍZENÝCH

Prosinec v profesním životě znamená zvýšenou zátěž před uzávěrkou roku a zároveň příjemné období firemních večírků a neformálních setkání. U skleničky alkoholu se z kolegů stávají kamarádi – do chvíle, než se to s alkoholem přežene.
7 minut čtení

December 15, 2015

· Přes 40 % zaměstnanců v ČR se již někdy na vánočním firemním večírku opilo, 9 % si na to ani nepamatuje

· Pětina lidí se pod vlivem neodpovědné konzumace alkoholu ztrapnila před kolegy

· Nezodpovědná konzumace alkoholu může snížit autoritu šéfa v očích jeho podřízených, uvádí to až 43 % zaměstnanců

Vánoční večírky plní diáře už od konce listopadu a někde se dokonce přesouvají na leden. V některých firmách mají podobu komorního setkání s cukrovím, jinde se pro zaměstnance připravují bombastické show. Co však mají všechny firemní vánoční večírky společné je konzumace alkoholu, zpravidla na náklady zaměstnavatele. Není se tak co divit, že se 43 % zaměstnanců v ČR již někdy na vánočním večírku opilo, 9 % si na to dokonce ani nepamatuje, vyplývá to z průzkumu Fóra Pij s rozumem.

Historky z vánočního večírku pak ještě několik dní rozjitřují korporátní atmosféru.Většinou se však přihodí spíše trapasy. Pod vlivem neodpovědné konzumace alkoholu se před kolegy ztrapnila až pětina zaměstnanců, dalších 11 % si na své trapasy raději nevzpomíná.

Zapomenout na některé trapasy kolikrát nepomohou ani dny pracovního klidu během svátků, typické je to zejména v případech, kdy v hledáčku posměchu stojí nadřízený. To, že tzv. přebral, může snížit jeho autoritu až u 43 % zaměstnanců.

K tomu, aby pití alkoholických nápojů opravdu přinášelo dobrou náladu a prolamovalo ledy mezi lidmi, kteří by se jinak do řeči nedali, je dobré držet se několika základních pravidel. Vždy je dobré se před konzumací alkoholu dostatečně najíst a drinky prokládat vodou či jinými nealkoholickými nápoji. K zachování bystrého ducha pomůže i pohyb, například tanec. Každý by měl znát svou míru. Tu vypozoruje až praxí, nicméně dobrým orientačním vodítkem může být limit 4 drinků u muže a 3 drinky u ženy. I pro konzumaci alkoholu na vánočních večírcích proto platí pij s rozumem.

JAK PÍT S ROZUMEM NA VÁNOČNÍM VEČÍRKU

· Vždy se před konzumací dostatečně najíst, nikdy nepít na prázdný žaludek.

· Pít dostatečné množství nealkoholických nápojů.

· Zůstat v pohybu, například tančit.

· Znát svou míru – orientačně u mužů 4 drinky, u žen 3 drinky.

· Nevracet se po konzumaci alkoholu ke svému firemnímu počítači.

· Nikdy po konzumaci alkoholu neřídit automobil!

DALŠÍ ZÁVĚRY Z PRŮZKUMU I V ZIMĚ PIJ S ROZUMEM

Vánoce:

· V 60 % českých domácností patří ke Štědrému dni alkohol.

· Více než třetina Čechů vypije na Štědrý den jednu skleničku alkoholu, další třetina vypije dvě až tři skleničky, téměř pětina lidí na Štědrý den abstinuje.

· Téměř pětina rodičů nechá děti připít si na Vánoce alkoholem (9 % jen symbolicky, 9 % v závislosti na věku dítěte, 1 % to vnímá jako výjimečnou událost).

Silvestr:

· 35 % rodičů věří, že se jejich děti budou na Silvestra chovat rozumně, pětina rodičů bude mít své děti „pod kontrolou“, 17 % rodičů má obavy, aby se jejich dítě na Silvestra neopilo.

· Třetina dětí a mladistvých předpokládá, že bude o Silvestru pít alkohol, další třetina se ještě nerozhodla. Pokud budou pít, pak to bude téměř v polovině případů šampaňské (49 %) nebo pivo (24 %) či lihoviny (21 %).

· Děti ve věku 11–14 let budou trávit Silvestra převážně s rodiči (55 %) nebo doma či s kamarády (20 %). Téměř třetina dětí ještě neví, zda Nový rok přivítá alkoholem, 14 % předpokládá, že ano. Přes 40 %dětí získá alkohol na silvestrovskou oslavu od rodičů nebo rodičů svých kamarádů.

· Necelá třetina mladých ve věku 15–17 let bude trávit Silvestra na chatě, další třetina doma s rodiči (31 %). Více než polovina mladých (54 %) je rozhodnuta pít poslední den v roce alkohol, dalších 38 % to zvažuje. Jen 7 % mladých předpokládá, že ani na Silvestra alkohol pít nebude. Více než třetina mladých (37 %) koupí alkohol v obchodě, nejvíce mladých (41 %) se spolehne na zásoby alkoholu svých rodičů či rodičů svých kamarádů.

Průzkum „I v zimě Pij s rozumem“ byl realizován v listopadu 2015.

KONTAKT:

Natálie Sedláčková
Ogilvy Public Relations, Přívozní 2a, 170 00 Praha 7
telefon: 221 998 407, mobil: 736 514 279
email: natalie.sedlackova@ogilvy.com

FÓRUM „Pij s rozumem“ (FÓRUM PSR, www.forum-psr.cz) je neziskové sdružení významných výrobců a distributorů lihovin v České republice. Provozovatelem fóra je Unie výrobců a dovozců lihovin Česká republika (UVDL). UVDL sdružuje 16 největších výrobců lihovin v ČR – na celém českém trhu s lihovinami mají členové UVDL podíl okolo 85 % (počítáno z objemu celkového výběru spotřební daně na lihoviny).

FÓRUM PSR bylo založeno v červenci 2003 pod názvem České fórum pro zodpovědnou konzumaci alkoholických nápojů (zkráceně FÓRUM PSR – „Pijte s rozumem“). Cílem sdružení je minimalizace škod způsobených zneužíváním alkoholu. FÓRUM PSR tvoří společnosti, které si jsou vědomy své vlastní obchodní svobody, ale také nutnosti předcházet sociálním problémům, které mohou vzniknout zneužitím alkoholu. 

Tisková zpráva ve formátu PDF.

Zajímavost

Pětina lidí se pod vlivem neodpovědné konzumace alkoholu ztrapnila před kolegy.

šipka
pijsrozumem.cz logo
Líbil se ti tento článek? Sdílej ho!