Blog

PIJU JAKO…TÁTA!

Pokud dítě často vidí opilou maminku nebo tatínka, jaká je pravděpodobnost, že k pití bude přistupovat obezřetně a s respektem? Rodiče mají jít svým dětem příkladem. Ve všem. Pití alkoholu rozhodně není výjimkou.
2 minuty čtení

October 15, 2015

A jak často se pije u vás doma?

Dítě již od útlého věku přebírá od svých rodičů nejrůznější sociální návyky a životní postoje – s alkoholem je to velice podobné. Dítě by mělo žít v prostředí, kde alkohol není každodenní součástí života. Příkladná samozřejmě není ani abstinence v průběhu celého týdne a víkend věnovaný lihovinám.

Pokud dítě pochází z poměrů, kde rodiče konzumují alkoholické nápoje každý den, je velmi vysoká pravděpodobnost, že takovou spotřebu přijme za naprostou normu.

Přípitek na dceřině oslavě? Leda tak limonádou!

Nakonec to jsou často rodiče, od koho děti alkohol poprvé ochutnají. „Tak si cucni,“ magická věta, kterou děti od dospělých slýchávají na rodinných oslavách. Mnozí rodiče si již ale neuvědomují, že pouhé „cucnutí“ alkoholu v brzkém věku může u dítěte nastartovat zdravotní problémy a podpořit budoucí závislost na návykových látkách.

Každý čtvrtý rodič svému dítěti mezi 12. – 14. rokem již někdy alkohol nabídl. Ne nadarmo je na českém trhu mnoho nealkoholických nápojů připomínajících „šampaňské“. I to může být alternativa, po které rodiče mohou sáhnout.

Pokrytectví ve výchově nemá místo

Až 20 % rodičů před dětmi dělá, jako by alkohol neexistoval. Podle průzkumů Pij s rozumem pětina rodičů se svými dětmi o alkoholu vůbec nemluví. Za tyto rodiče musí převzít řeč o rizicích pití alkoholu většinou škola. Je ale zřejmé, že každé dítě by o takových věcech raději slyšelo z úst lidí, kteří jsou pro něj největším vzorem – tedy od maminky a tatínka.

Zajímavost

Dítě by mělo žít v prostředí, kde alkohol není každodenní součástí života.

šipka
pijsrozumem.cz logo
Líbil se ti tento článek? Sdílej ho!