Blog

PITÍ NA SJEZDOVCE? POZOR, ABY VÁS ALKOHOL NA SVAHU NESŤAL

Na hory jezdíme za sportem a za zábavou. Ať už objevujeme zimní svahy v zahraničí, nebo zůstáváme věrni českým lokalitám, nikde na sjezdovkách nechybí tradiční kiosky, kde se lyžaři zahřívají svařákem nebo grogem. To k zimní pohodě na horách prostě patří. Problém vyvstává, když je toho vypitého alkoholu přespříliš a chuť lyžovat stále trvá.
2 minuty čtení

February 20, 2019

Asi nikoho nepřekvapí, jak silně dokáže přemíra alkoholu působit na lidský organismus. Platí to na cestě z baru stejně jako při lyžování, byť na čerstvém vzduchu. Alkohol nás z počátku skutečně prohřeje, ale jen na chvíli, při větším množství účinkuje zcela opačně. Cévy se rozšiřují, tělo chladne a když je toho alkoholu moc, hlava se motá. Sjíždění svahu na lyžích a na snowboardu patří k pohybově náročným aktivitám a není dobré se do nich pouštět pod vlivem. Horší koordinace pohybů, zpomalené reakce, nepozornost, unavené oči, zhoršené vidění a ztráta úsudku výrazně zvyšují riziko úrazu na svahu.

Už jste se někdy kvůli bezohlednému chování některých lyžařů či snowboardistů na svahu „vysekali“? Ne? K ohrožení ostatních v sobě člověk nemusí mít ani kapku alkoholu. Není těžké si představit, jak potom každý vypitý kousek toto nebezpečí zvyšuje.

Na sjezdovce se vyjezděte během dne. Něco ostřejšího si dopřejte raději až večer po lyžovačce. Ale hlavně, všeho s mírou – a druhý den si dejte pozor na zbytkový alkohol!

Zajímavost

Alkohol nás z počátku skutečně prohřeje, ale jen na chvíli, při větším množství účinkuje zcela opačně.

šipka
pijsrozumem.cz logo
Líbil se ti tento článek? Sdílej ho!