Blog

SMUTNÝ KONEC VLTAVSKÉHO DOBRODRUŽSTVÍ

Parta kolem bratrů Luboše a Vladimíra jezdila do Větřní pravidelně už od vojny. Tentokrát vyrazili v pěti lidech, k Lubošovi a Vladimírovi se ještě připojili Jirka s Táňou a Vráťou a jako vždy se ubytovali v autokempu Na Pískárně. Všichni měli rádi zábavu a k ní patřil také alkohol. Ten ale na vodu nepatří, a i to se jim tentokrát vymstilo.
4 minuty čtení

July 10, 2018

Napít se na kuráž

Když se jednoho pátečního rána chystala parta na vodu, provozovatel autokempu mladíky varoval, aby nepokoušeli štěstí. Počasí velelo zůstat v přístavu. Pětice zkušených vodáků však nedokázala adrenalinu a dobrodružství na rozbouřené Vltavě odolat. Všechny upozorňovala před rozvodněnou řekou i hlídka, její výzvy ale nikdo z party neuposlechl. Místo toho si ještě připili na kuráž. Museli přitom vědět, že některá místa na řece mohou být při takovém průtoku velmi nebezpečná.  To se v poledne také potvrdilo, na jezu Herbertov se raft s pětičlennou posádkou zasekl a uvázl ve válci.

Hrdina z Povodí Vltavy zasahuje

V tu chvíli projížděl autem okolo jezu člen Povodí Vltavy, Libor, a raftu meloucího se ve válci si všimnul. Na břehu už také viděl připravená hasičská auta. Chvíli přemýšlel, co v téhle nebezpečné situaci dělat. Sám se závodně věnuje sjezdu na divoké řece na raftech, a tak dobře ví, jak se voda chová a co dokáže. Po pár minutách vyhodil raft jednoho muže dál a jeho tělo se zmítalo v peřejích pod jezem. Tím topícím se mužem byl Vráťa. Libor, znalý tamější lokality, hned poznal, kde bude nejjednodušší Vráťu zachytit. Půjčil si výbavu od hasičů, nasedl do auta a sjel k místu, kde je řeka přístupnější.Přivázal se ke stromu, vlezl do řeky a zachytil Vráťu ve vlnách. Snažil ses ním ručkovat zpátky po laně ke břehu. Jednou rukou ručkovat, druhou táhnout bezvládné tělo a přitom se ještě prát s řekou. Bylo to příliš náročné. Nakonec se pustil lana a chytil Vráťu oběma rukama. Jako zkušený vodák si byl vědom toho, že ho voda bude nadnášet a dostane je tak oba zpět ke břehu.

Podceňovat řeku se nevyplácí

Z vody se podařilo vytáhnout všechny. Vladimír s Jirkou ovšem nepřežili. A nebýt odvahy Libora, který se neohroženě vrhnul do řeky a zachránil tak Vráťu, vyhasly by místo dvou životů tři. K nehodě přispěla i nezodpovědná konzumace alkoholu. Podcenění rizika a zpomalený úsudek namíchali na rozbouřené vodě smrtelný koktejl.

Zajímavost

K nehodě na vodě může přispět i nezodpovědná konzumace alkoholu.

šipka
pijsrozumem.cz logo
Líbil se ti tento článek? Sdílej ho!