Blog

TŘI DŮVODY, PROČ NEPÍT ALKOHOL NA ŘECE

Pár promile alkoholu v krvi přináší euforickou náladu a hovornost. V další fázi pak ale alkohol snižuje pozornost a zhoršuje koordinaci pohybů. A to je právě důvod, proč není dobrý nápad popíjet na lodi. Při opravdu vysoké konzumaci alkoholu může dojít i na poruchy vědomí, zástavu dechu a oběhu. Následky řízení plavidla pod vlivem tak mohou být vskutku životu nebezpečné.
2 minuty čtení

June 20, 2019

MUDr. Eva Pluhařová z Nemocnice v Brandýse nad Labem uvádí tři důvody, proč se alkoholu na řece raději vyhnout.

Přecenění vlastních schopností

Podcenit řeku. To je to nejrizikovější chování, kterého se můžeme dopustit.Stačí pár piv a panáků a člověk se hned cítí sebejistě. A když se k pár promile alkoholu přidá ještě hecování kamarádů, vodácké dobrodružství nemusí dopadnout šťastně. Obzvláště u ne tolik zkušených vodáků se riskovat nevyplácí.Lepší je proto zachovat si na řece jasnou hlavu a s přípitkem počkat až po úspěšném zakončení plavby.

Nebezpečí úrazů

Měli jste někdy problém se po prohýřené noci trefit klíčem do dveří? Promile v krvi ovlivňují koordinaci pohybů a také zpomalují obranné reflexy – není se tedy čemu divit. Představte si to ale na řece. Velmi snadno může člověk spadnout do vody mezi kameny a poranit si končetiny. Kromě toho hrozí nebezpečné úrazy hlavy, páteře a míchy.

Riziko podchlazení

Alkohol nás ve vodě nezahřejeDojde-li k tonutí opilého člověka v chladné řece, je na rozdíl od střízlivého náchylnější k podchlazení, neboť alkohol roztahuje cévy. Je zde také zvýšené riziko srdeční arytmie, šok ze studené vody může mít až fatální konec.

Zajímavost

Při opravdu vysoké konzumaci alkoholu může dojít i na poruchy vědomí, zástavu dechu a oběhu.

šipka
pijsrozumem.cz logo
Líbil se ti tento článek? Sdílej ho!