Blog

VYPRCHÁ ČI NEVYPRCHÁ?

„To vyprchá“, řekne si nezodpovědný řidič na narozeninové oslavě a během chvíle vypije půllitr piva. „To nevyprchá!“ namítne řidič zodpovědný a dá přednost minerální vodě nebo nealkoholickému pivu. Kterému z řidičů svěříte své dítě, pakliže ho budete chtít večer bezpečně dopravit z oslavy domů?
2 minuty čtení

October 8, 2014

Tajemství „prchání“

Skutečně záleží na tom, zda jste žena nebo muž. Mužům je vstřebávání alkoholu totiž nakloněno daleko více. V těle ženy se alkohol odbourává výrazně pomaleji, což je dáno většinou menší hmotností, ale i dalšími skutečnostmi. V ženském organismu se totiž nenachází enzym alkoholdehydrogenáza, který má schopnost odbourávat alkohol v těle. Obecně by se ale dalo říci, že čím méně člověk váží, tím déle si musí počkat, než sedne za volant.

Smůlu nemají jen štíhlé ženy

Tabulka uvádí orientační údaje o tom, jak dlouho je přítomen alkohol v těle dospělého člověka. Nicméně – nezáleží pouze na tom, zda jste žena nebo muž, ani na tom, kolik vážíte. Podstatnou roli hrají také vedlejší faktory, jako je nedostatek spánku, věk, únava, stres, nemoci nebo konzumace některých druhů léčiv. Odborníci také nedoporučují pít alkohol na prázdný žaludek. To všechno prodlužuje dobu, během které by se měl člověk vyhýbat řízení jakéhokoliv dopravního prostředku.

Já nic! To pivo…

Pokud se stanete aktérem či aktérkou automobilové nehody a budete mít přítomnost alkoholu vdechu i v krvi, policie už se mnohdy na nic moc neptá. Vina je zřejmá. A neponese ji pivo. Ponesete ji vy – za to pivo. A pozor – mnohdy to nemusí skončit jen u pokuty či stržením bodů!

Zajímavost

Čím méně člověk váží, tím déle si musí počkat, než sedne za volant.

šipka
pijsrozumem.cz logo
Líbil se ti tento článek? Sdílej ho!