Blog

TÉMĚŘ ¾ ČECHŮ SE V ZIMĚ ZAHŘÍVAJÍ ALKOHOLEM

Představa, že vás v zimní vánici na hřebenech hor zachrání legendární bernardýn se soudkem rumu pod krkem, je pěkná. Je to ale pohádka. Pokud by vás promrzlé našel, v tom soudku byl by opravdu rum a vy z něj notně upili, pak by dost možná o žádnou záchranu nešlo. Naopak. Zůstali byste na místě. Pravděpodobně navždy.
3 minuty čtení

January 9, 2017

Kolem pití alkoholu v zimě se ostatně točí spousta pověr.Všeobecně se má ale za to, že alkohol vnitřně zahřeje a tělu se tak mrazu snáze vzdoruje. Není proto divu, že až 73 % lidí se v zimě snaží ohřát právě alkoholem, vyplývá to z průzkumu Fóra Pij s rozumem.

Problém je v tom, že lidé po konzumaci alkoholu vnímají teplotu jinak. Alkohol sice zahřeje, ale zároveň se cévy a póry na pokožce rozšiřují, tím člověk daleko rychleji ztrácí teplo a může snadno prochladnout. Nebezpečné je to zvláště při dlouhodobém pobytu venku na mrazu.

Venku v mrazivém počasí bych nedoporučoval konzumovat víc než jednu jednotku alkoholu, například teplý grog. Obecně se dá říct, že když skleničku, tak až po návratu z venku domů, kdy už víme, že nepůjdeme zpátky ven,“ radí Vladimír Darebník, Viceprezident Unie výrobců a dovozců lihovin.

Na krátkou dobu alkohol tělo skutečně příjemně prohřeje. Platí to zvláště při přechodu ze zimy do tepla, kdy alkohol tělu pomůže dostat se na optimální teplotu. Pokud v pití pokračujeme dál už v teple a neznáme svou rozumnou míru, hrozí nám, že se dříve či později opijeme. V takových případech se pak cesta domů mrazivou nocí může stát leckomu osudnou. Stačí nešikovně šlápnout či zakopnout a tělo se poroučí k zemi. Letní noc jek opilcům milosrdná, zato v zimě vážně hrozí podchlazení. Řešením je pít s rozumem a zajistit si na cestu domů raději doprovod.

Zajímavost

Alkohol tělo nezahřeje. Naopak hrozí prochladnutí.

šipka
pijsrozumem.cz logo
Líbil se ti tento článek? Sdílej ho!