Blog

PROSINCOVÉ SVÁTKY SI LIDÉ SPOJUJÍ I S ALKOHOLEM, DĚTI NEVYJÍMAJE

Nikdy jindy v průběhu roku Češi nespotřebují alkoholu tolik, jako o svátcích v posledním měsíci roku. Začíná to Mikulášem, pokračuje Vánoci a vrcholí Silvestrem. Ke společenskému životu dospělých sklenka alkoholu zkrátka patří. Často se ale na její dno, bohužel, podívají i děti.
10 minut čtení

December 1, 2015

V prosinci pijeme na zahřátí i na oslavu, příležitostí jek tomu dost. Pokud trávíme svátky v kruhu rodinném, měli bychom myslet i na to, jak nás při konzumaci alkoholu vidí naše děti. A nejen nás.

TŘETINA RODIČŮ MIKULÁŠOVI NABÍDNE ALKOHOL

Průzkum, provedený nedávno fórem „Pij s rozumem“, ukázal, že Mikuláše, čerta a anděla, kteří zazvoní u dveří, sice nejčastěji odměňujeme penězi (36 %), ale hned potom alkoholem (14 %) anebo rovnou obojím – penězi i alkoholem (19 %). To znamená, že až třetina českých rodičů se nezdráhá nabídnout alkohol lidem, kteří jsou v kontaktu s dětmi. Lehce přiopilý andílek, či potácející se Mikuláš sice může být k smíchu, ale alkoholem povzbuzený čert už v dětských dušičkách může způsobit pořádnou neplechu. Psychologové navíc tvrdí, že už jen návštěva nadpřirozeného trojlístku způsobuje mnoha dětem trauma a spojí-li si ji s konzumací alkoholu, může každé další setkání s popíjející osobou spustit stresovou situaci.

ALKOHOL JE SOUČÁSTÍ ŠTĚDRÉHO DNE V 60 % ČESKÝCH DOMÁCNOSTÍ

To může nastat záhy. Třeba už o Štědrém dnu. Průzkum ukázal, že alkohol se v ten den pije v 60 % domácností. Téměř 40 % jednotlivců přiznává, že si dá jen jednu sklenku vína, půllitr piva, či něčeho tvrdšího, další dvě třetiny uvádějí, že ty skleničky, či půllitry jsou dva až tři. Rodiče tedy na Štědrý den pijí alkohol odpovědně. Ukazuje se ale, že u štědrovečerní večeře si mnohde připíjejí i děti. Necelá desetina rodičů říká, že si děti připíjejí pouze symbolicky, záleží prý také na věku – štědrovečerní přípitek je realitou pro 17% dětí ve věku 8 až 18 let. „Informovanost mnoha rodičů o rizikovém vlivu alkoholu na dětský organismus je malá. Mozek dítěte a mladého člověka se vyvíjí až do 20 let, zákonná hranice pro konzumaci alkoholu má proto své opodstatnění a rodiče by neměli přistupovat k výjimkám ani o svátečních dnech,“ vysvětluje Vladimír Darebník vicepresident Unie výrobců a dovozců lihovin

Silvestrovské oslavy představují typickou příležitost ke konzumaci alkoholu. Lidé se setkávají s přáteli a k tomu sklenka „něčeho dobrého“ neodmyslitelně patří. Všeobecně se s tím počítá a počítají s tím, bohužel, i děti. Rodiče to vědí. Ukázalo se například, že jen 17 % rodičů se obává, že se jejich potomek na přelomu starého a nového roku opije. Takový optimismus pramení snad z toho, že 20 % si myslí, že si svoje dítě ohlídá a 35 % věří, že se jejich syn nebo dcera budou chovat rozumně.

TŘETINA DĚTÍ A MLADISTVÝCH PLÁNUJE PÍT NA SILVESTRAALKOHOL

A jak to vidí děti? K tomu, že na Silvestra budou pít alkohol, se přiznalo 14 %děti ve věku 11 až 14 let a až 32 % jich říká, že ještě uvidí, tedy zřejmě, že bude záležet na okolnostech a kamarádech. S jinými procenty se setkáváme u mladých lidí mezi 15 a 17 roky. V této kategorii si silvestrovský večírek s alkoholem dopřeje skoro 55 % dotázaných a 38 % se ještě nerozhodlo, zda bude pít nebo abstinovat.

Co se druhu alkoholu týká, u obou kategorií zvítězilo jednoznačně šampaňské, u starších následují lihoviny, potom pivo, víno čí různé míchané drinky, mladší po bublinkách preferují pivo, víno, drinky a až na posledním místě přiznávají lihoviny.

PRO RADU NA WWW.PIJSROZUMEM.CZ

Třetina dětí a mladých ještě není rozhodnuta, zda o letošním Silvestru alkohol ochutná.To je příležitost pro rodiče, promluvit si s dětmi o rizicích spojených s konzumací alkoholu. Jak na to poradí webové stránky www.pijsrozumem.cz, kde najdou radu i ti, jimž se alkohol občas vymkne z rukou.

HLAVNÍ ZÁVĚRY Z PRŮZKUMU IV ZIMĚ PIJ S ROZUMEM

· Až třetina rodičů se nezdráhá nabídnout alkohol lidem, kteří jsou v kontaktu s dětmi (14 % rodičů odměňuje čerta, Mikuláše a anděla alkoholem, 19 % penězi i alkoholem)

· V 60 % českých domácností patří ke Štědrému dni alkohol

· Více než třetina Čechů vypije na Štědrý den jednu skleničku alkoholu, další třetina vypije dvě až tři skleničky, téměř pětina lidí na Štědrý den abstinuje

· Téměř pětina rodičů nechá děti připít si na Vánoce alkoholem (9% jen symbolicky, 9 % v závislosti na věku dítěte, 1 % to vnímá jako výjimečnou událost)

· 35 % rodičů věří, že se jejich děti budou na Silvestra chovat rozumně, pětina rodičů bude mít své děti „pod kontrolou“, 17 % rodičů má obavy, aby se jejich dítě na Silvestra neopilo

· Třetina dětí a mladistvých předpokládá, že bude o Silvestru pít alkohol, další třetina se ještě nerozhodla. Pokud budou pít, pak to bude téměř v polovině případů šampaňské (49 %) nebo pivo (24 %) či lihoviny (21 %)

· Děti ve věku 11–14 let budou trávit Silvestra převážně s rodiči (55 %) nebo doma či s kamarády (20 %). Téměř třetina dětí ještě neví, zda Nový rok přivítá alkoholem, 14 % předpokládá, že ano. Přes 40 %dětí získá alkohol na silvestrovskou oslavu od rodičů nebo rodičů svých kamarádů.

· Necelá třetina mladých ve věku 15 až 17 let bude trávit Silvestra na chatě, další třetina doma s rodiči (31 %). Více než polovina mladých (54 %) je rozhodnuta pít poslední den v roce alkohol, dalších 38 %to zvažuje. Jen 7 % mladých předpokládá, že ani na Silvestra alkohol pít nebude. Více než třetina mladých (37 %) koupí alkohol v obchodě, nejvíce mladých (41 %) se spolehne na zásoby alkoholu svých rodičů či rodičů svých kamarádů.

Průzkum „I v zimě Pij s rozumem“ byl realizován v listopadu 2015.

DALŠÍ ČÍSLA K TÉMATU DĚTI A ALKOHOL: 

83 % rodičů téma konzumace alkoholu u svých dětí neřeší /11 let staré děti už ochutnávají alkohol/ 20 % rodičů se svými dětmi o alkoholu nikdy nemluvilo.

KONTAKT:

Natálie Sedláčková

Ogilvy Public Relations, Přívozní 2a, 170 00 Praha 7

telefon: 221 998 407, mobil: 736 514 279

email: natalie.sedlackova@ogilvy.com

FÓRUM „Pij s rozumem“ (FÓRUM PSR, www.forum-psr.cz) je neziskové sdružení významných výrobců a distributorů lihovin v České republice. Provozovatelem fóra je Unie výrobců a dovozců lihovin Česká republika (UVDL). UVDL sdružuje 16 největších výrobců lihovin v ČR – na celém českém trhu s lihovinami mají členové UVDL podíl okolo 85 % (počítáno z objemu celkového výběru spotřební daně na lihoviny). 

FÓRUM PSR bylo založeno v červenci 2003 pod názvem České fórum pro zodpovědnou konzumaci alkoholických nápojů (zkráceně FÓRUM PSR – „Pijte s rozumem“). Cílem sdružení je minimalizace škod způsobených zneužíváním alkoholu. FÓRUM PSR tvoří společnosti, které si jsou vědomy své vlastní obchodní svobody, ale také nutnosti předcházet sociálním problémům, které mohou vzniknout zneužitím alkoholu. FÓRUM PSR je nekomerční sdružení, které nereprezentuje obchodní zájmy žádného jednotlivého výrobce ani jakoukoliv část trhu. FÓRUM PSR se věnuje osvětě a prevenci zaměřené na minimalizaci škodlivých následků zneužívání alkoholu a poskytuje seriózní a vyvážené informace související s alkoholem.

Tisková zpráva ve formátu PDF.

Zajímavost

V 60 % českých domácností patří ke Štědrému dni alkohol.

šipka
pijsrozumem.cz logo
Líbil se ti tento článek? Sdílej ho!