Co je dobré vědět o alkoholu

guy-remembering-drunken-night

Alkohol je jako oceán.

Moře a oceány nás už od nepaměti přitahují bez ohledu na to, jak daleko od nich se narodíme. Přicházíme za zábavou, za léčebnými účinky, za zdrojem obživy, láká nás objevování tajemných dálek, někteří z nás zůstávají celý život. Je celkem jedno, jestli moře známe z pláže, z lodi, z hloubek nebo jen z Internetu, ale všichni dobře víme, že je to mocný živel, a že když se naštve a my na to nejsme připraveni, umí být velmi zlý.

S alkoholem to funguje stejně. Pokud nejsme připraveni na bouřku, dost riskujeme, že už s tou první půjdeme ke dnu. A ta bouřka přijde, tím si můžeme být jistí. Ne nadarmo se říká, že vztah k pití je jednou z důležitých zkoušek dospělosti A je dobré zvážit, že statisticky 5 lidí ze 100 ji nezvládne a končí jako alkoholici.

Jak na to půjdeš ty?

Jako oběť?

Jistě, alkohol má mezi mladými skvělý zvuk, pít je cool a dospělí se můžou se svými zákazy a nabádáním třeba postavit na uši, sami to přeci dělají dnes a denně. Pěkně nás to uvolňuje, odbourává zábrany, zažijeme spoustu zábavy, beztak to naši rodiče dělali kdysi úplně stejně. Problém ale je, že  se tu zaměňuje příčina a následek – má být alkohol jen jeden 
z prostředků, jak být oblíbený a zapadnout mezi ostatní, anebo sám cíl, kterému se nakonec všechno obětuje?

Jako kapitán?

Oceán i alkohol mohou být příjemnými společníky, ale všechno stojí a padá na zodpovědném přístupu. Žádný rozumný a zodpovědný kapitán nevpluje do bouřky, pokud si není jistý, že to jeho loď přežije bez následků. A když si v případě alkoholu představíme bouřku jako pravidelné popíjení ve velkém stylu, taky bychom si měli pečlivě zvážit, jestli to naše tělo vydrží. A nutno dodat, že na té virtuální lodi nejsme sami, a když půjdeme na dno, půjde s námi i naše posádka, což je naše rodina a nejbližší, kteří obvykle prožívají náš pád stejně traumaticky.

O co ti jde?

Kdo by nechtěl být oblíbený, mít spoustu přátel, podnikat s nimi zajímavé věci, bavit se, objevovat stále něco nového a sem tam si užít pořádný adrenalin? A když si dáš trochu alkoholu, náhle všechno tohle vypadá jako na dosah. Jenže když to přeženeš, dosáhneš pravý opak a pořádně se ztrapníš. Nevěříš?

  • Když toho vypiješ víc, ovlivní to tvou soudnost – můžeš říkat nebo dělat hlouposti, za které se pak budeš stydět, ale už nepůjdou vzít zpátky. A skončíš lítostivým nebo agresivním blábolením.
  • Začneš ztrácet rovnováhu a koordinaci pohybů, může se ti zhoršit zrak a sluch.
  • Když to opravdu přepískneš, můžeš se pozvracet před lidmi, na kterých
    ti záleží. Na takovéhle trapasy se hned tak nezapomene a nejednomu páru
    už pořádně nabouraly vztah.
  • Můžeš ztratit vědomí a odskákat to vážnými zdravotními potížemi.
  • A můžeš se probudit vedle někoho, koho ani neznáš, a mít „okno“. Můžeš si tak „přivodit“ nejen nepříjemnou pohlavní nemoc, ale i neplánované těhotenství.
  • Když takový alkoholový úlet párkrát zopakuješ, staneš se sice atrakcí, ale jinou, než o jakou ti jde. Ostatní jen budou čekat, co zase vyvedeš a jak se zase ztrapníš.


Související články