Dospělí
černá šipka
Alkohol není nejlepší přítel

Alkohol není

nejlepší přítel

Alkohol není náš ani nejlepší přítel, ani psychiatr. Pokud nemáme nikoho blízkého, měli bychom se naučit mluvit o svých pocitech jinak. Internet nám nabízí mnoho poraden a anonymních podpůrných skupin.  

Lidé, kteří žijí dlouhodobě ve stresu, často sahají po alkoholu právě kvůli jeho uvolňujícím účinkům. Někdo taky alkohol používá jako „cestu ke klidnému spánku“, kdy se spoléhá na jeho tlumící účinky. Lidé trpící nízkým sebevědomím zase rádi provozují „pití na kuráž“, kdy spoléhají na stimulační účinky alkoholu.
Alkohol není nejlepší přítelAlkohol není nejlepší přítel
závislost

alkoholismus

Pokud delší dobu pijeme denně a příliš, máme nakročeno k tomu, že už nebudeme moct přestat. Takovému stavu se říká závislost na alkoholu – alkoholismus. Jak se to pozná?

Ztrácíme nad sebou kontrolu.

Od pití ve společnosti přecházíme k tajnému pití o samotě.

Cítíme při tom pocity viny.

Při zmínkách o něm reagujeme podrážděně.

Trpíme výkyvy nálad, od přecitlivělosti a lítosti až po sklony k násilí.

Ztrácíme přátele, důležitý už je jen alkohol a volný přístup k němu.

Každý neúspěch i úspěch (a těch je čím dál méně) zapíjíme „do němoty“.

první pomoc

přerostlo

ti to přes hlavu?

Zní ti něco z toho povědomě? Začni tento problém řešit včas a vyhledej pomoc.
černá šipka
Krok číslo jedna

pojmenuj problém

Na začátku pomáhá problém „pojmenovat nahlas“, i když uvnitř sebe už dávno víš, že tam nějaký je. Může tě vyslechnout někdo blízký, člen rodiny nebo třeba výchovný poradce ve škole, který ti pak pomůže najít odborníky. Můžeš zkusit  anonymní internetové poradny, které mají spoustu zkušeností a můžou tě nasměrovat na instituce a programy ve tvém okolí.

černá šipka
Krok číslo dvě

pomoc od odborníka

V  každém případě je důležité se setkat  s  odborníkem, který přesně ví, jak se zbavit závislosti na alkoholu. Lze se obrátit na  terapeuta  v  psychologické poradně, nebo se poohlédnout po  svépomocné skupině Anonymní alkoholici. Kontakty ti poradí i sociální kurátor, který sídlí na odboru sociálních věcí  městského  úřadu.

černá šipka
Krok číslo tři

pobyt v léčebně

V  některých případech bývá nejrozumnější svěřit se do rukou odborníků na 24 hodin denně. Máš na výběr z  psychiatrických léčeben, které jsou většinou přidružené k  nějaké nemocnici, nebo  terapeutických komunit, které spíš najdeš mimo města nebo v  klidnějších oblastech. Oba typy programů využívají podobné terapeutické techniky, stačí si jen vybrat podle toho, co ti víc vyhovuje.

černá šipka
Další možnosti

napiš si o pomoc

Napiš si o pomoc

Prostřednictvím Poradny pro závislosti od Sananim (náš partner) můžeš zadat anonymně jakýkoli dotaz týkající se i alkoholové problematiky.